رفع نم و رطوبت حمام و توالت

رفع نم و رطوبت

رفع نم و رطوبت در سایت لوله بازکنی شیک به صورت شبانه روزی و سریع انجام می گردد.

رفع نم و رطوبت در حمام و سرویس بهداشتی، یکی از بزرگ ترین چالش هایی است که ساکنین ساختمان ها با آن مواجه هستند، همچنین بیشترین لوله و اتصالات تاسیساتی در فضای توالت و حمام وجود دارد.

تفاوتی ندارد نوع لوله کشی روی کار باشد، زیر کار باشد، سنتی باشد و یا کلکتوری و نوین و یا حتی زیر سقفی باشد، وقتی لکه های زرد رنگ در هر گوشه توالت و یا حمام دیده شود اولین تصور ما نشتی لوله های آب و یا فاضلاب است.

 سیستم لوله کشی ساختمان در توالت و حمام بسیار گسترده تر و پیچیده تر از دیگر بخش های ساختمان است و عموما در ساختمان های چند طبقه به منظور سهولت در اجرای لوله کشی حمام ها و توالت ها بصورت سری یعنی روی هم قرار می گیرند.

اما دلایل زیادی باعث می شود که حتی در توالت و حمام های نو ساز هم گاها نشانه هایی از تغییر رنگ و یا خیسی دیوار یا سقف دیده شود. در ادامه به برخی از متداول ترین این دلایل خواهیم پرداخت:

دلایل تغییر رنگ و لکه های قهوه ای در ساختمان ها در حمام و توالت

نبود سیستم تهویه مطبوع

همانطور که می دانید میزان رطوبت در محیط های سرویس بهداشتی و حمام ها بسیار بالا است. وجود این رطوبت نیازمند وجود یک سیستم تهویه مطبوع مناسب است تا بتواند این رطوبت را از محیط خارج کند.

بسیاری از مواقع اصلی ترین دلیل تبله کردن و یا کپک زدن و لا دادن کاشی ها، سرامیک ها و ساختمان داخلی سرویس های بهداشتی وجود رطوبت زیاد در این محیط ها و عدم تهویه درست آنها می باشد.

وقتی فن و تهویه خوبی در سرویس بهداشتی دیده نشده باشد بخار و رطوبت محیط وقتی سردتر می شود روی دیوارها و بدنه کاشی ها و درب ها می نشیند و کم کم به دورن لایه های آنها نفوذ می کند و زمینه فرسودگی و خراب شدن کاشی و سرامیک ها را فراهم می کند.

حتی در زمان هایی که رطوبت بسیار زیادی در حمام دیده می شود می توانید کمی درب حمام را باز بگذارید تا رطوبت زودتر خارج شود.

فرسوده شدن لوله های آب گرم و سرد

بسیاری از خانه ها و آپارتمان ها تا چند سال پیش تنها از لوله های گالوانیزه برای لوله کشی آب استفاده می کردند.عمدتا به دلیل نوع جنسی که دارند زود فرسوده می شوند و خیلی راحت بر اثر فرسودگی سوراخ می شوند.

نوع این لوله ها ریخته ای است یعنی برخی از مناطق بدنه لوله ها از مناطق دیگر آن ممکن است ضعیف تر باشند و عمدتا مشکل ابتدا از این مناطق ضعیف تر با نشت نم و یا رطوبت کم شروع می شود و کم کم زیادتر می شود.

در این مرحله تشخیص و تعمیر لوله کشی آب اهمیت زیادی دارد. اگر خیلی زود نشتی تعمیر نشود می تواند آسیب بسیار جدی برای ساختمان به دنبال داشته باشد.

عموما توصیه ای که می شود تعویض لوله های گالوانیزه با لوله های نسل نو است.

لوله های امروزی از نوع پروپیلن و یا 5 لایه هستند و فرسودگی و خرابی ندارند و نسبت به ترک خوردن هم مقاوم تر هستند.

به جای خراب کردن سرویس بهداشتی و یا حمام و به هم ریختن زیر ساخت های سرویس بهداشتی و حمام خیلی راحت لوله های قبلی را نادیده بگیرید و با استفاده از یک لوله کشی روکار لوله کشی خود را جدید کنید.

نشتی و یا ترکیدگی لوله فاضلاب

عمدتا اگر نشتی از لوله های فاضلاب باشد در زمان آبریزی این نشتی بیشتر دیده می شود. ضمن اینکه این نوع نشتی اغلب در سقف توالت و حمام دیده می شود.

در کل به دلیل مشکلاتی که ممکن است در لوله کشی فاضلاب قدیمی به وجود آمده باشد توصیه می کنیم که لوله کشی فاضلاب را اگر بیش از 10 سال عمر دارد تعویض کنید و لوله کشی فاضلاب بصورت زیر سقفی را امتحان کنید.

ترکیدن لوله های آب گرم و سرد

یکی از دلایل دیگر نم حمام و توالت ترکیدن لوله ها است. ترکیدن لوله های آب گرم و سرد هم اغلب در لوله های گالوانیزه دیده می شود اما این همیشگی نیست و گاها در لوله های 5 لایه و یا پلیمر هم این موضوع دیده می شود.

علت اصلی ترکیدن لوله ها بخصوص اگر لوله از نوع گالوانیزه باشد همان فرسودگی و اگر از انواع دیگر باشد کیفیت بد لوله ها و یا گرم و سرد شدن یکباره بیش از حد لوله ها می باشد.

در این شرایط هم باز باید لوله کشی آب را تعمیر کنید. اما باز هم توصیه می شود بخصوص اگر لوله های ساختمان از نوع گالوانیزه و قدیمی است لوله کشی ساختمان را کلا تعویض کنید.

بهتر است بدانید:نحوه تشخیص ترکیدگی لوله فاضلاب

برای تشخیص علت نشت رطوبت و آب موارد زیر را باید در نظر گرفت:

1. اگر چکه آب مقطعی باشد (یعنی فقط گاهی آب چکه کند) به احتمال زیاد نشت از لوله فاضلاب و یا عایق رطوبتی است.

2. مشاهده تغییر شدت نم یا چکه آب، با بستن فلکه اصلی آب نیز می تواند در تشخیص علت آن مفید باشد.

3. عدم استفاده از سرویسهای بهداشتی برای مدت چند روز، و مشاهده تغییر چکه و رطوبت می تواند به شناسایی علت کمک کند.

4. رنگ آب و رطوبت دیوار نیز می تواند در تعیین منبع آن کمک بسزایی کند.

در مواردی که نشانه های فوق راهگشا نباشند، تشخیص نشت از لوله آب یا فاضلاب از طریق بازرسی محل و یا حتی استفاده از دستگاه مقدور خواهد بود.

راهکارهای زیادی برای جلوگیری از به وجود آمدن نم و رطوبت پیشنهاد می شود که از جمله کاربردی ترین و ساده ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • باز کردن درب و پنجره هنگام خشک کردن لباس ها در داخل منزل که باعث می شود رطوبت محیط منزل کاهش یابد و همچنین لباس ها زودتر خشک شوند. ( در صورت عدم امکان خشک کردن البسه خارج از منزل )
  • کاهش استفاده از دستگاه های افزایش رطوبت
  • جمع کردن آب های جمع شده روی سقف پس از باران
  • سرویس دوره ای تاسیسات ساختمان و موتورخانه
  • زهکشی اطراف ساختمان
  • بندکشی درز بین کاشی و سرامیک و ریختن دوغاب پودر سنگ و سیمان

عوامل موثر بر قیمت رفع نم و رطوبت

نم و رطوبت در هر نقطه ساختمان که عایق بندی به طور صحیح انجام نشده باشد و تاسیسات آب و فاضلاب از آن عبور کرده باشد می تواند اتفاق بیافتد. نم و رطوبت سقف که به دلیل کهنه و پوسیده شدن عایق بندی و ایزوگام سقف اتفاق می‌افتد، درز بندی نامناسب کاشی های حمام که به نشتی و رطوبت دادن دیوارهای طرف دیگر منجر می‌شود، آب بندی نبودن چهارچوب درها و پنجره ها و یا عایق بندی نادرست پنجره و از همه مهم‌تر اشکال در سیستم تاسیسات و لوله کشی بنا، از جمله مواردی است که اغلب در ساختمان اتفاق می‌افتد. از موارد شایع دیگر نشتی نم و رطوبت در اطراف شیرهای اتصال ماشین ظرفشویی یا لباسشویی به فاضلاب ساختمان و با نشتی لوله های آب زیر سینک ظرفشویی است.

البته گاهی این اشکالات در کف مکان‌هایی مثل سرویس بهداشتی و حمام و به دلیل درزبندی نادرست و عایق بندی بی‌کیفیت سرامیک‌ها اتفاق می‌افتد که این موضوع باعث تخریب‌های جدی در سقف و دیوارهای طبقات پایین تر ساختمان هم می‌شود.

بیشتر بدانید:لوله بازکنی تهران

2 پاسخ

  1. سلام خسته نباشید اقای کرمی خیلی خیلی از کارشما رازی هستم ممنون که یه سرویس کار خوب اخلاق خوب و درست کار فرستادی موفق باشید