تخلیه چاه تهران

تخلیه چاه تهران

خدمات تخلیه چاه تهران

 • تخلیه چاه فاضلاب در تهران
 • باز و بست درب چاه
 • پیدا کردن محل چاه قدیمی
 • چاه بازکنی
 • حفر چاه نو
 • تخلیه چاه سپتیک
 • تخلیه چاه توالت
 • ترمیم دهانه و میله چاه
 • کول گذاری و طوقه چینی چاه
 • کف تراشی انباره چاه
 • تخلیه شبکه چاه فاضلاب
 • اتصال چاه به شبکه فاضلاب شهری
 • لایروبی چاه

بهتر است بدانید:راه های تشخیص پر شدن چاه فاضلاب

تخلیه چاه چیست ؟

روش های تخلیه چاه

زمانی که آب نتواند به راحتی وارد چاه فاضلاب شود و در سینگ ظرفشویی یا توالت بالا بیاید یا اینکه به کندی وارد چاه شود و بوی نامطبوع فاضلاب در خانه بپیچد نشان دهنده‌ی این است که چاه فاضلاب پرشده است و نیاز به تخلیه چاه داریم. تخلیه چاه نیز مانند لوله بازکنی تهران فرآیندی است که طی آن مواد داخل چاه به کمک ابزارآلات مخصوص این کار و هم چنین افراد متخصص در این مشاغل تخلیه می‌شود و پس از تخلیه، چاه دوباره آماده استفاده است.

مزایای تخلیه چاه

تخلیه چاه، مرمت و بازسازی آن باید در زمان درست به وسیله متخصصین انجام شود. در این صورت به راحتی می توان از وقوع اتفاقات آینده به راحتی جلوگیری کرد. از جمله مزایای تخلیه چاه می توان به افزایش طول عمر آن اشاره کرد. در این صورت دیگر لازم به حفر چاه مجدد نیست و در نتیجه باعث کاهش هزینه ساختمان خواهد شد.

چنانچه در مورد چاه فاضلاب بی توجه باشید امکان ریزش آن وجود دارد. ریزش چاه بخصوص در مناطق مسکونی می تواند منجر به خطرات جدی شود.

کول گذاری و طوقه چینی

چنانچه قصد استفاده از خدمات تخلیه چاه را دارید، بهتر است به فکر ترمیم و باسازی آن نیز باشید. لایروبی و ترمیم طوقه چاه نیز از جمله خدماتی است که می تواند به ماندگاری چاه فاضلاب کمک کند.

طوقه و کول گذاری جزء خدمات حفر و بازسازی چاه به شمار می آید.

کول گذاری از جمله روش هایی است که می تواند مانع از ریزش چاه شود. در این روش سازه های گرد و یا بیضی شکلی  از سیمان می سازند و در دیواره داخلی چاه از آن استفاده می کنند. با این شیوه دهانه چاه ایمن شده و از ریزش آن به طور موثری جلوگیری می شود.

به طور کلی باید بدانید که چاه های فاضلاب مثل همه چیزهای دیگر تاریخ مصرف دارند. در این خصوص گفته می شود، چنانچه عمر چاه به بیش از سی سال می رسد، باید تخلیه و مورد بازسازی و مرمت قرار گیرد. زمانی که چاه ریزش کند و یا آنقدر فرسوده باشد که نتوان برای آن از طوقه و یا کول گذاری استفاده کرد، به ناچار باید اقدام به حفر چاه جدید نمود.

مطالعه مقاله لوله بازکنی مطهری را به شما پیشنهاد می دهیم.

لایروبی چاه چیست؟

لایروبی چاه چیست

لایروبی چاه، به مجموع عملیاتی که طی آن لایه نفوذ ناپذیر کف چاه تخلیه می شود لایروبی می‌گویند. عملیات لایروبی چاه بعد از تخلیه چاه صورت می‌گیرد و کف چاه را به اصطلاح تراش می‌دهند که به این عمل کف تراشی می‌گویند. این لایه نفوذناپذیر که در کف چاه فاضلاب ایجاد می‌شود در اکثر مواقع همان چربی‌، مو، گرد و خاک و سایر موادی است که از طریق سیفون ظرفشویی یا توالت وارد چاه فاضلاب شده و با گذشت سال‌ها و ته نشین شدن روی هم یک لایه نفوذ ناپذیر ایجاد می‌کند. اگر علاقه‌مند هستید تا درباره تخلیه چاه، لایروبی و کف تراشی اطلاعاتی کسب نمایید با ما همراه باشید.

کف تراشی چاه چیست؟

کف تراشی چاه همان طور که گفتیم عملیاتی است که طی آن پس از تخلیه چاه لایه نفوذناپذیر ایجاد شده در کف چاه با ابزارهای مخصوص کنده می‌شود و به اصطلاح کف تراشی می‌شود. بعد از لایروبی چاه، چاه دوباره احیا می‌شود و عمر دوباره پیدا می‌کند.

می‌توان به جرات گفت که همه چاه‌ها نیاز به لایروبی دارند که فقط زمان آن متفاوت است. مثلا اگر چاه از نوع جذبی باشد و در زمین مناسبی از نظر نوع خاک حفر شده باشد، در هر صورت بعد از گذشت سال‌های طولانی و تخلیه‌های مکرر به علت ته نشین شدن و سفت و نفوذناپذیر شدن برخی مواد از قبیل مو ، چربی، پلاستیک که در هم تنیده می‌شوند و لایه ضخیمی را در دیواره چاه ایجاد می‌کنند نیاز به لایروبی دارد. این لایه ضخیم مرزی می‌شود بین فاضلاب و خاک چاه ، در نتیجه اجازه نفوذ آب و فاضلاب را به خاک نمی‌دهد. در نتیجه چاه خیلی سریع پر می‌شود. در این شرایط اگر تنها به تخلیه چاه اکتفا کنید بعد از گذشت زمان کمی دوباره چاه پر می‌شود چون عملا چاه دیگر کارایی خود را از دست داده و مانند یک ظرف عمل می‌کند که مدام باید خالی شود. در این شرایط متوجه می‌شویم که چاه نیاز به لایروبی و کف تراشی دارد. تشخیص این مسئله به عهده متخصص این کار که در اصطلاح به آن مقنی چاه می‌گویند می‌باشد.

بهتر است بدانید:حفر چاه و لایروبی

لایروبی و کف تراشی چاه توسط چه کسی انجام می شود

این نکته را هرگز فراموش نکنید که تخلیه چاه و لایروبی و کف تراشی، کار هر کسی نیست و به هیچ عنوان خودتان اقدام به لایروبی چاه نکنید. فردی که این کار را انجام می‌دهد باید فرد ماهر و با تجربه‌ای باشد و با محیط داخل چاه آشنا باشد تا اگر در حین لایروبی حادثه‌ای همچون ریزش دیواره‌ چاه یا استنشاق گازهای ایجاد شده در داخل چاه روبه رو شد بداند که در این شرایط چه کاری انجام دهد تا دچار آسیب نشود. این مسائل برای افراد بی تجربه و یا حتی کم تجربه می‌تواند خطرات جدی ایجاد کند.

شاید مطالعه مقاله لوله بازکنی سهروردی بتواند مشکل شما را حل کند.

دلایل پرشدن چاه چیست؟

دلایل مختلفی می‌تواند باعث پرشدن چاه باشد. مثلا اگر حجم چاه کنده شده کم باشد بعد از گذشت چند سال پر می‌شود. دلیل دیگر که می‌تواند باعث پر شدن زود به زود چاه شود جنس خاکی است که چاه در آن حفر شده است. اگر جنس خاک شنی باشد، به علت قابلیت جذب بالای خاک‌های شنی آب به راحتی در آن نفوذ پیدا می‌کند و این چاه‌ها در صورتی که عمق خوبی داشته باشند عمر طولانی خواهند داشت و سال‌های سال بدون نیاز به تخلیه شدن می‌توان از آن‌ها استفاده کرد ولی اگر جنس خاک سنگی یا رسی باشد و در کل قابلیت جذب پایینی داشته باشد آب به راحتی نمی‌تواند درآن نفوذ کند و در نتیجه چاه زود به زود پر می شود و نیاز به تخلیه پیدا می‌کند. از طرفی ته نشین شدن موادی از قبیل مو،چربی‌ها، خاک و سایر مواد جامدی که وارد چاه شده به مرور در کف چاه یک لایه نفوذناپذیر ایجاد می‌کند که جلوی نفوذ آب را می‌گیرد. در این شرایط چاه فاضلاب نه تنها باید تخلیه شود بلکه پس از تخلیه باید لایروبی و کف تراشی شود تا دوباره احیا شده و قابل بهره‌برداری باشد. در ادامه به بررسی لایروبی چاه و کف تراشی می پردازیم.

بیشتر بدانید:علائم گرفتگی چاه و لوله‌

اگر به تازگی از خدمات تخلیه چاه استفاده کرده اید و در اندک زمانی دوباره متوجه بوی نامطبوع، جمع شدن آب در قسمت های مختلف منزل شده اید. باید بدانید که احتمالا دوباره چاه پر شده است. گاهی اوقات هنگام تخلیه چاه تنها مایعات آن با استفاده از تانکر های آبکش تخلیه می شود و مواد جامد و رسوبات در آن باقی می مانند.

همین امر سبب می شود تا چاه به سرعت پر شود. برای این منظور لازم است تا از دستگاههای مکنده استفاده شود. چنانچه پس از تخلیه اقدام به لایروبی نیز کنید، چاه به سرعت پر نخواهد شد. روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب را در لوله بازکنی جنوب تهران توضیح داده ایم.

لایروبی و کف تراشی چگونه انجام می‌شود؟

تخلیه چاه

زمانی که چاه نیاز به لایروبی و کف تراشی پیدا کند ابتدا چاه را به کمک افراد متخصص تخلیه می‌کنند. سپس جهت انجام فرایند لایروبی فرد مقنی که در این زمینه تجربه لازم را دارا می‌باشد باید وارد چاه شود و کف انباره چاه را با ابزارهای دستی یا مکانیکی حدود 30-40 سانتی‌متر بکند که البته این عدد بسته به ضخامت لایه نفوذناپذیر، یک عدد متغیر است. بعد از کف تراشی این مواد به داخل بشکه یا وسایلی از این قبیل ریخته شده و توسط بالابر از چاه خارج می‌شود. مقنی چاه، کار کندن چاه را تا جایی ادامه می دهد که به خاک برسد و دوباره قابلیت جذب آب را به چاه برگرداند. لجن‌های جدا شده از کف چاه توسط ماشین‌های مخصوص به محل‌های مشخصی حمل و تخلیه می‌شوند.

لزوم تخلیه چاه

تخلیه چاه، لایروبی چاه و کف تراشی از جمله چالش‌هایی است که هر چند در دراز مدت به آن نیاز پیدا می‌کنیم ولی کسب اطلاعات در این زمینه از الزامات زندگی امروزه است و با آشنایی هر چه بیشتر در این زمینه می‌توانیم به هنگام مواجهه با آن برخورد صحیح‌تری داشته باشیم. در این مقاله سعی کردیم شما را با اصطلاحات تخلیه چاه، لایروبی چاه و کف تراشی آشنا کنیم.

مزایای لایروبی چاه

چاهی که نیاز به لایروبی دارد در واقع روزنه‌هایش توسط موادی که قبلا ذکر شد گرفته شده و دیگر قدرت جذب و دفع آب و فاضلاب چاه را ندارد. می توان این طور عنوان کرد که این چاه مرده و دیگر کارایی ندارد. عملیات لایروبی با بازگشایی این روزنه ها در دیواره چاه، جان دوباره‌ای به چاه داده و آن را احیا می‌کند.

از مزیت های دیگر لایروبی چاه، طولانی شدن عمر مفید چاه و افزایش عمق چاه است. طولانی شدن فواصل تخلیه چاه، حفظ ساختمان و جلوگیری از نم زدگی کف ساختمان، از بین رفتن بوی آزاردهنده ناشی از تجمع مواد در کف چاه نیز از مزایای دیگر لایروبی چاه به حساب می‌آید.

برای درآوردن اشیا از چاه می توانید با لوله بازکنی بلوار فردوس تماس بگیرید.

تخلیه چاه سپتیک

از دیگر خدمات شرکت تخلیه چاه می توان به تخلیه چاه سپتیک اشاره کرد. سپتیک مخزنی است که می تواند از جنس پلاستیک، فلز و یا سیمان باشد.

این مخزن، سازه ایی است که توانایی جمع آوری رسوبات، لجن و چربی ها را دارد. در این سازه ها معمولا با استفاده از تکنیک هایی مانند شناورسازی و یا ته نشینی فاضلاب تصفیه می شود.

محل قرار گرفتن آن در مسیر لوله های فاضلاب است. برای اینکه چاه به سرعت پر نشود، لوله های فاضلاب به این مخزن هدایت می شوند و بدین ترتیب هرگونه مواد جامد در آن انباشته می شود و به درون چاه اصلی نفوذ نمی کند.

این امر سبب افزایش کارایی و عمر چاه می شود. برای این منظور بهتر است خالی کردن سپتیک به طور منظم انجام شود تا مواد اضافی به درون چاه نفوذ نکند.

پاسخ به سوالات متداول

قیمت تخلیه چاه تهران چقدر است؟

قیمت تخلیه چاه در تهران بسته به محل قرارگیری چاه، فاصله دهانه چاه با محل قرارگیری تانکر، مقدار گرفتگی، قدیمی بودن چاه و تعداد تانکر متغیر است. اگر چاه نیاز به لایروبی و کف تراشی داشته باشد، هزینه آن جداگانه محاسبه و دریافت می شود.

در تخلیه چاه از چه نوع پمپی استفاده می شود؟

در شرکت لوله بازکنی شایان، از انواع پمپ تخلیه چاه مثل پمپ لجن کش، پمپ کف کش، پمپ دنده ای، پمپ ساکشن استفاده می شود.

تخلیه چاه تهران چقدر طول می کشد؟

زمان مورد نیاز به تخلیه چاه به چند عامل بستگی دارد. حجم انباره چاه، ارتفاع میله چاه، گنجایش تانکر تخلیه چاه و قطر شلنگ متصل به پمپ تخلیه چاه 

42 پاسخ

  1. سلام آقای کریمی
   تشخیص زمان انجام لایروبی چاه به عهده متخصصین این حوزه در شرکت های معتبر تخلیه چاه است. زمانی که نسبت به تخلیه چاه اقدام می کنید، از تکنسین تخلیه چاه، بخواهید که چاه را مورد بررسی قرار دهد و اگر نیاز به لایروبی داشته باشد، حتماً لایروبی و کف تراشی را نیز انجام دهند. دقت داشته باشید که عدم انجام لایروبی به هنگام نیاز، باعث می شود که چاه زود به زود پر شود و مدام مجبور شوید با شرکت های تخلیه چاه تهران تماس بگیرید.

 1. سلام و خسته نباشید
  از خوش قولی شما در ارائه خدمات تخلیه چاه، از همسایه ها بسیار شنیده ام. می خواستم بپرسم شما از کدوم نوع پمپ تخلیه چاه استفاده می کنید؟

  1. سلام دوست عزیز
   من هم از شما بابت اظهار لطفتون تشکر می کنم. در خصوص تخلیه چاه و پمپ های مورد استفاده نیز باید عرض کنم که انواع پمپ های تخلیه موجود در بازار از جمله پمپ ساکشن یا مکنده، پمپ لجن کش، پمپ کف کش، پمپ دنده ای در شعبه تخلیه چاه تهران وجود دارد و با توجه به نوع چاه و فاضلاب موجود در آن، از یکی از انواع پمپ های تخلیه چاه استفاده می شود.

  1. سلام دوست عزیز
   اول یک تعریفی از لایروبی خدمتتون عرض می کنم. به مرور زمان که فاضلاب وارد چاه می شود، مواد زائد و رسوبات به دیواره های چاه می چسبد و مانع جذب آب توسط روزنه های خاک می شود و همین امر سبب پر شدن چاه می شود. برای اینکه تخلیه چاه در فواصل زمانی بیشتری انجام شود، نیاز هست تا در صورت نیاز، لایروبی چاه انجام شود تا عمر مفید چاه افزایش پیدا کند. لایروبی چاه را به هیچ وجه افراد عادی نمی توانند انجام دهند و باید توسط افراد ماهر در این زمینه انجام شود. در لایروبی چاه به وسیله نیروی انسانی، لایه رسوب موجود در جداره چاه، توسط ابزارهای مخصوص کنده می شود و به خارج از چاه و داخل تانکر یا وانت حمل فاضلاب منتقل می شود.

  1. سلام آقای محمدی
   برای حفاری چاه چند روش وجود داره که فقط به ذکر نام این روش ها بسنده می کنیم و اگر تمایل داشته باشید بعدا در مورد هر یک از روش ها به طور مفصل تر صحبت می کنیم. حفاری ضربه ای، حفاری چرخشی، حفاری دستی. اگر قصد حفر چاه نو دارید، می تونید با شماره تخلیه چاه تهران تماس بگیرید.

  1. سلام آقای کرامتی
   منظور از کول گذاری چاه این است که سازه هایی دایره ای یا بیضی شکل از سیمان ساخته می شود و آنها را بر روی هم داخل چاه می چینند تا دیواره چاه را به طور کامل بپوشاند. یکی از فواید و دلیل اصلی کول گذاری چاه، افزایش استحکام و جلوگیری از ریزش چاه است.
   زمانی که اقدام به تخلیه چاه می کنید از متخصص این حوزه سوال کنید که آیا چاه ساختمان شما، نیاز به کول گذاری دارد یا خیر. در صورت نیاز، تعلل نکنید و حتماً اقدام کنید.

  1. سلام آقای فصاحتی
   اگر جایی کسی خواست چنین محصولی به شما بفروشد، به هیچ عنوان آن را خریداری نکنید. چرا که چاه فاضلاب دارای گازهای سمی انباشته شده است که در صورت انجام واکنش شیمیایی با سایر مواد، می تواند خطرات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

  1. سلام دوست عزیز
   منظور از باز و بست درب چاه، اینه که در خیلی از ساختمان های قدیمی، محل حفر چاه و درب چاه مشخص نیست و درصورت نیاز به تخلیه چاه، باید درب چاه مشخص شود تا بتوان نسبت به تخلیه اقدام کرد. که با استفاده از تجهیزات این مهم انجام می شود.

 2. سلام
  برای کف تراشی چاه حتما باید چاه تخلیه بشه بعد این کار انجام بشه یا وسیله ای هست که بشه فرستاد ته چاه و کمف تراشی رو انجام داد؟

  1. سلام آقای موسوی. ببینید کف تراشی زمانی انجام میشه که نسبت به تخلیه چاه اقدام کردید و سرویسکار بعد از بازدید از چاه متوجه می شه که کف و دیواره های چاه توسط رسوب و مواد زائد پوشانده شده باشه. در این موقع اعلام می کنه که چاه نیاز به لایروبی و کف تراشی داره.

  1. سلام آقای شمسایی
   هواکش یا تهویه چاه به این منظور هست که گازها و هوای انباشته شده در چاه را تخلیه کند تا مواد زائد به سمت پایین چاه حرکت کنند. در این صورت چاه دیرتر پر می شود و کمتر نیاز به تماس با شرکت های تخلیه چاه پیدا می کنید.

  1. سلام آقای غلامی
   از جمله تجهیزاتی که برای عملیات تخلیه چاه مکانیزه الزامی است و هر شرکت تخلیه چاه که ادعای کار مکانیزه را دارد، این تجهیزات را نیز دارا می‌باشد از قرار زیر است:
   1- تانکر تخلیه چاه ده هزار لیتری 2-پمپ مکنده و پمپ ساکشن. 3- پمپ لجن کش .
   در کنار این تجهیزات، نیروی متخصص و با تجربه هم چنین سایز لوازم جانبی که برای تخلیه چاه الزامی است نیز باید مد نظر داشت. نیروی متخصص و با تجربه عامل مهمی است و حتما باید بتوانند به بهترین نحو با دستگاه‌ها کار کنند.

  1. سلام آقای ملکی
   تخلیه چاه مکانیزه روش نوینی است که به معنای انجام تخلیه چاه به صورت حرفه‌ای و با استفاده از تجهیزات به روز است. در این روش نیروی انسانی فقط دستگاه ها را کنترل می‌کنند و در امر تخلیه چاه مستقیما دخالت نمی‌کنند. این روش نسبت به روش‌های نیمه مکانیزه و یا دستی سرعت بیشتری دارد و تخلیه چاه با سرعت و بدون مشکلات خاصی انجام می‌شود. در این مقاله سعی کردیم شما را با روش تخلیه چاه مکانیزه آشنا کنیم تا در صورت نیاز بتوانید شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند را تشخیص دهید و به دام افراد فرصت طلب نیافتید. هر چه آگاهی شما در این زمینه بیشتر باشد از ایجاد مشکلات بعدی و متحمل شدن هزینه بیشتر جلوگیری می‌کند.

  1. سلام آقای شعبانی
   ببینید در این جور مواقع به هنگام بارندگی، لوله ناودان نمی تونه کار خودش رو به عنوان هواکش انجام بده و فقط آب بارون رو به داخل چاه هدایت می کنه و این باعث می شه گازها داخل چاه انباشته شوند.

 3. سلام و خسته نباشید
  حفر چاه هم در این شعبه انجام میشه؟ نوع خاک رو شما می تونید تشخیص بدین که برای حفر چاه مناسب هست یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز
   البته که تشخیص محل مناسب و مشاوره برای حفر چاه نو یکی از تخصص های ما در شعبه تخلیه چاه هست که کلیه سرویسکاران ما تجربه و علم این کار رو دارند.

 4. سلام و خسته نباشید
  چه چیزی باعث میشه که چاه زود به زود پر بشه؟ البته در همسایگی ما خانه هایی هستند که از خانه ما قدیمی تر و چاه های قدیمی تری دارند، ولی اصلا چاه ساختمانشون پر نشده و تخلیه چاه انجام ندادند.

  1. سلام آقای فرهادی
   این یک سوال کلی هست. من به چند مورد به صورت اجمالی اشاره می کنم.
   1- از ریختن زباله و برگ درختانی که در حیاط می ریزند، به داخل چاه خودداری کنید.
   2- از هدایت آب بارون به داخل چاه فاضلاب خودداری کنید.
   3- حتماً برای چاه هواکش نصب کنید.
   4- انباره چاه باید متناسب با تعداد واحدهای ساختمان و تعداد نفرات ساختمان باشد.
   5- اگر چاه نیاز به لایروبی و کف تراشی داره حتماً از شرکت های معتبر تخلیه چاه بخواهید که این کار رو براتون انجام بدن.

 5. سلام و خسته نباشید
  در این شعبه اتصال چاه به شبکه فاضلاب شهری انجام میشه؟ البته اگر ممکن هست در مورد اگو شهری هم یه توضیحاتی بدین

  1. سلام دوست عزیز
   بله اتصال به فاضلاب شهری، از خدمات ما در شعبه تخلیه چاه است. سیستم فاضلاب شهری یا اتصال به اگو شهری به این معنی است که لوله فاضلاب ساختمان به سیستم فاضلاب شهری متصل می شود و فاضلاب به جای ورود به چاه فاضلاب، به فاضلاب شهری می ریزد. برای اتصال به اگو شهری هم لوله خروجی فاضلاب به جای چاه فاضلاب جذبی، به فاضلاب شهری متصل می شود. اگر اگو شهرییا لوله فاضلاب خروجی دچار گرفتگی شده باشه، می تونید با شعبه لوله بازکنی تماس بگیرید تا سرویسکار به محل اعزام شود.

  1. سلام دوست عزیز
   اجزای پمپ کف کش به شرح ذیل است:
   خازن‌ها
   محفظه برق
   محفظه روغن
   قسمت مخصوص چرخش پروانه‌های پمپ
   قسمت خروجی سیال
   قسمت ورودی سیال
   روتور
   بلبرینگ روتور
   استاتور
   بدنه پمپ
   فضای مخصوص برای کابل های برق
   شفت‌ها
   اتصالات آب‌بندی شده
   موتور پمپ کف کش
   اینکه برای تخلیه چاه از کدام پمپ استفاده شود بستگی به شرایط چاه و نوع فاضلاب موجود در آن بستگی دارد.

 6. در مورد گاز فاضلاب میشه توضیح بدین؟ من چیزی در این مورد نمی دونم و نگران این مساله هستم که نکنه در چاه فاضلاب ساختمانم گاز فاضلاب وجود داشته باشه و برامون خطر داشته باشه

  1. سلام
   به دلیل فعالیت باکتری های بی هوازی داخل چاه، گاز فاضلاب به وجود می آید که برخی از این گازها سمی هستند. از این جهت به این باکتری ها، باکتری های بی هوازی گفته می شود که بدون اکسیژن هم می توانند به حیات خود ادامه دهند و برای زنده ماندن فضولات داخل چاه را تجزیه می کنند. در نتیجه تجزیه این فضولات، گاز فاضلاب بوجود می آید.

 7. چاهی که دچار ریزش شده باشه قابل تعمیر هست؟ اگر میشه تعمیر کرد، چند سال دیگه کارایی داره؟ اصلاً به صرفه هست یا بهتره چاه دیگه ای حفر بشه

  1. سلام
   اتفاقا به نکته خوبی اشاره کردین. برای ترمیم یک چاه، ابتدا باید دلایل ریزش و تخریب چاه بررسی شود. اگر ریزش به دلیل پر بودن چاه فاضلاب است، در سریع ترین زمان ممکن باید چاه را تخلیه کنید. پس از آن با لایروبی و کف تراشی چاه را احیا کنید. ممکن هم هست ریزش چاه به دلیل نبود کول گذاری باشد که در این صورت هم باید برای ترمیم چاه فاضلاب، کول گذاری را انجام داد. اگر هم کول دارد و کول ها آسیب دیده اند، کول ها را مرمت کنید. تنها زمانی نمی توان چاه را ترمیم کرد که میله چاه دچار ریزش شده باشد. در این صورت ترمیم چاه بی فایده خواهد بود. بهتر است به فکر حفر چاه نو باشید.

  1. سلام آقای صحبتی
   در متن مقاله به این مورد اشاره کرده ایم ولی مجدد به طور مفصل تری توضیح می دهم. چند مورد بر قیمت و تعرفه تخلیه چاه تهران تاثیرگذار است. تعداد خدمات تخلیه چاه: این به این معنی است که در برخی موارد فقط نیاز است که چاه فاضلاب از مواد زائد و فاضلاب اضافی تخلیه شود. ولی در برخی موارد پس از بررسی های به عمل آمده مشخص می شود که چاه قدیمی و کهنه شده است و نیاز به سایر خدمات تخلیه چاه از جمله: لایروبی و کف تراشی، کول گذاری، ترمیم کول های قدیمی، آجرچینی و طاقه چینی دارد. به ازای هر یک از این خدمات انجام گرفته هزینه آن به قیمت تخلیه چاه اضافه می شود.
   تعداد ماشین تخلیه چاه: اینکه چاه با چند سرویس ماشین تخلیه چاه فاضلاب، تخلیه شود و به تعداد سرویس ها بستگی دارد.
   موقعیت چاه برای تخلیه چاه: در برخی ساختمان های قدیمی، محل درب چاه مشخص نیست و نیاز است که ابتدا درب چاه با استفاده از دستگاه مشخص شود یا نیاز به تخریب باشد. در این صورت تعرفه و هزینه تخلیه چاه متفاوت خواهد بود.
   مدت زمان صرف شده برای تخلیه چاه و حجم تخلیه چاه: ممکن است چاه فاضلاب عمیق تر باشد و حجم انباری نیز بزرگتر باشد. مسلماً قیمت تخلیه این نوع چاه، بیشتر خواهد بود.

  1. سلام دوست عزیز
   قطعاً برای چاه در حال ریزش علائمی وجود دارد و هیچ چاهی به یکباره دچار ریزش نمی شود. اگر این علائم را بشناسید و از کنار آنها به راحتی نگذرید، به موقع می توانید از تخریب و ریزش چاه جلوگیری کنید. چند علامت رایج و قابل تشخیص چاه فاضلاب به این شرح است.
   1- نشست خاک اطراف چاه فاضلاب، خبر از پر شدن چاه فاضلاب و افزایش رطوبت خاک اطراف چاه را می دهد.
   2- وجود نم و رطوبت در دیوارهای نزدیک به چاه فاضلاب.
   3- شنیده شدن صدای چکه کردن آب از ارتفاع. منظور این است زمانی که بر روی زمین دراز کشیده اید یا زمانی که گوش خود را به کف ساختمان نزدیک می کنید، صدای چکه آب را می شنوید.

  1. سلام دوست عزیز
   بله مساله ریزش چاه فاضلاب، مختص چاه های قدیمی و کهنه نیست. بلکه این امکان دارد چاهی که به تازگی حفر شده و فقط چندسال از عمر آن می گذرد، نیز تخریب و دچار ریزش شود. دلیل این موضوع هم این است که تنها قدمت چاه حفر شده، دلیل ریزش آن نیست. بلکه عوامل دیگری از جمله موارد ذیل هم در ریزش چاه موثر هستند.
   1- استفاده از جنس لوله نامناسب برای لوله فاضلاب: به طور مثال، لوله های چدنی به دلیل واکنش های شیمیایی که با املاح موجود در فاضلاب انجام می دهند، به سرعت دچار فرسودگی می شوند و نمی توانند وظیفه محوله یعنی انتقال فاضلاب، به چاه را به درستی انجام دهند.
   2- شیب بندی اشتباه لوله فاضلاب: مشخص است که لوله ورودی و خروجی فاضلاب باید شیب مناسبی داشته باشند تا بتوانند فاضلاب را به درستی انتقال دهند. اگر این شیب بندی به درستی انجام نشود، فاضلاب در لوله جمع می شود و در کار انتقال فاضلاب، اختلال ایجاد می شود.
   3- عدم رعایت اصول ایمنی و اساسی در حفر چاه: به طور مثال، تخمین حجم مناسب برای انباری چاه، اندازه میله چاه، انجام کول گذاری و طوقه چینی، استفاده از هواکش چاه فاضلاب و غیره، مواردی هستند که باید به درستی و بر مبنای اصول درستی انجام شود. در غیر این صورت چاه فاضلاب، بعد از گذر چند سال، دچار مشکل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *